ZA KOSOVSKU AGENCIJU ZA UPOREĐIVANJE I VERIFIKACIJU IMOVINE

Postojeći pravni osnov koji reguliše rad Agencije

Kosovska agencija za poređenje i verifikaciju imovine (AKKVP) je osnovana uz usvajanje od strane Skupštine Republike Kosovo 9. juna 2016. godine Zakona 05/L-010 o Kosovskoj agenciji za upoređivanje i verifikaciju imovine, koji je ušao u stupio na snagu novembra 2016. godine, izmenjen i dopunjen Zakonom 08/L-052, koji je stupio na snagu 26. januara 2023. godine. AKKP je nezavisna agencija osnovana u skladu sa članom 142. Ustava Republike Kosovo, koja ima mandat da prihvati, uporedi i preko Komisije za verifikaciju i poravnanje imovine (KVVP) reši praznine i nedoslednosti između originalnih katastarskih dokumenata koje su srpske vlasti primile na Kosovu pre juna 1999. godine i aktuelnih katastarskih dokumenata u Republici Kosovo, za imovinu privatne nekretnine, uključujući poljoprivrednu imovinu i privatnu komercijalnu imovinu, kao i prihvatanje potraživanja neospornih i legitimnih imovinskih prava koja su neformalno preneta između strana pre 24. marta 1999. godine, čiji je formalni prenos zabranjen diskriminatornim zakonodavstvom ili za koji su dokumenti potrebni za upis u katastarski sistem Kosova ne postoje.

Prelazni period sa KPA na AKKVP

Osnivanjem AKVP-a, KPA je prestala da postoji. Prema Zakonu o AKKPPA, pored datog novog mandata, Agenciji će biti data sva ovlašćenja KAP-a, uključujući budžet, ugovorne obaveze i fizičku imovinu. Dakle, stupanjem na snagu zakona, Agencija je ušla u tranzicionu fazu i u tom pogledu vredi napomenuti da je Agencija odavno započela razne pripremne, planske i evaluacione aktivnosti. Dakle, stupanjem na snagu zakona Agencija je spremna za početak sprovođenja svog mandata, čime je preduzela mnoge radnje kako u pogledu priprema za sprovođenje novog mandata, tako i u ispunjavanju svih obaveza koje proizilaze iz zakon gore pomenutog. Neke od ovih akcija su završene, a neke su još u toku. Za sva pitanja koja zavise od Agencije procenjujemo da se aktivnosti za proces tranzicije ispunjavaju kako je planirano.

Mandata

Kao rezultat razgovora između Kosova i Srbije, postignut je dogovor o vraćanju raseljenih katastarskih podataka koje su srpske vlasti preuzele 1999. godine. Sastavni element ovog sporazuma bilo je osnivanje Agencije koja će sprovoditi . Tako je Skupština Kosova 9. juna 2016. godine usvojila zakon o Kosovskoj agenciji za upoređivanje i verifikaciju imovine (AKVP). U međuvremenu, Zakon, koji je inicirala Poslanička grupa „Srpska lista“, bio je predmet žalbe Ustavnom sudu Kosova. Tokom perioda razmatranja u Sudu obustavljen je postupak donošenja ovog zakona od strane predsednika i njegovog stupanja na snagu. Ustavni sud je svojom odlukom od 25. oktobra 2016. godine proglasio žalbu neprihvatljivom, čime je otvoren put donošenju zakona od strane predsednika i njegovom stupanju na snagu u novembru 2016. godine. Vlada Kosova, po preporuci advokata naroda br. 551/2017, pokrenuo je izmenu Zakona o Agenciji i na sednici održanoj 03.09.2018 Odlukom 02/06 usvojio je Zakon o izmenama i dopunama Zakona br. 05/L-010. o Agenciji Kosovare za poređenje i verifikaciju imovine, koja je potom obrađena u Skupštini i nakon usvajanja stupila na snagu 26. januara 2023. godine.Mandat AKKVP je od velikog značaja koji će, između ostalog, pomoći da sadašnji katastarski registar bude potpuniji i tačniji. Ukupan broj katastarskih dokumenata koji su skenirani i indeksirani u Srbiji i koji se očekuju da budu vraćeni je 4.037.264. Svi ovi katastarski dokumenti za privatnu imovinu, privatnu komercijalnu imovinu i privatnu imovinu verskih zajednica primljeni iz Srbije pre juna 1999. godine biće prihvaćeni, u poređenju sa aktuelnim katastarskim dokumentima u Republici Kosovo i kroz KVVP, praznine i neslaganja će se rešavati između ova dva seta dokumenata. Uz odobrenje Zakona br. 08/L-052 za izmenu i dopunu Zakona br. 05/L-010, za Kosovsku agenciju za upoređivanje i verifikaciju imovine, ovlašćenja Agencije su proširena i ona je odgovorna za prihvatanje, registrovanje i odgovaranje na zahteve, obaveštavanje stranaka i obradu zahteva za razmatranje od strane Komisije, za zahteve za pravno priznavanje neformalnih imovinskih prava, neospornih i legitimnih za nepokretnu imovinu, prenete između strana kroz neformalne transakcije pre 24. marta 1999. godine, čiji je formalni prenos zabranjen diskriminatornim zakonodavstvom ili za koje su potrebna dokumenta za upis u kosovski katastarski sistem ne postoje.

Dodatni mandat nasleđen od KPA

Prema Zakonu 05/L-010, AKKVP će takođe naslediti mandat Kosovske agencije za imovinu (AKP). Shodno tome, AKKVP će imati mandat da, preko Komisije za imovinske zahteve (KKP), rešava vlasničke zahteve i zahteve u vezi sa pravima korišćenja (sa pravom žalbe Vrhovnom sudu Kosova) u vezi sa privatnom nepokretnom imovinom, uključujući poljoprivrednu i komercijalne imovine (ovi zahtevi se odnose na rat na Kosovu, uključujući i okolnosti koje su direktno vezane za njega ili su njegova posledica u periodu od 27. februara 1998. do 20. juna 1999. godine), koje su prethodno podnete KPA. . Mandat koji je nasledila KAP uključuje i izvršnu vlast za sprovođenje odluka KAP-a iu tom pogledu, pored odluke, AKVP će u svom mandatu imati i izvršno ovlašćenje za sprovođenje odluka KAP-a i Direkcije za Uprava za imovinska i stambena pitanja (DCPB) osnovana Uredbom UNMIK-a 1999/23 (čije zatvaranje se poklopilo sa osnivanjem KAP-a). Dakle, AKVP je dobio mandat da sprovodi konačne odluke AKVP, KKP, Komisije za imovinske zahteve stambene imovine (KPB), kao i presude Apelacionog veća Vrhovnog suda.Implementacija zahteva će se vršiti putem pravnih sredstava predviđenih u skladu sa članom 12. Zakona br. 08/L-052 o izmenama i dopunama Zakona br. 05/L-010 za Agenciju, uključujući, ali ne ograničavajući se na registraciju odluka KVVP u katastarskim registrima, stavljanje imovine pod upravu KAP-a, iseljenje, uništavanje nelegalnih objekata i ugovore o zakupu. Takođe, pre upotrebe pravnog leka za uništavanje nelegalnih objekata, biće moguće koristiti medijaciju kao sredstvo za sprovođenje odluke. KAP je nasledila nekoliko zadataka koji su prvobitno bili u okviru mandata njenog prethodnika, Direkcije za imovinska i stambena pitanja (DCPB), osnovane Uredbom UNMIK-a 1999/23. Takve odgovornosti uključuju sprovođenje preostalih odluka Komisije za imovinske i stambene zahteve (KKPB) koje su čekale na implementaciju i upravljanje imovinom pod upravom Komisije za stambena i stambena pitanja. U vršenju ovog aspekta svog mandata, KAP-u su poverena prava, obaveze, odgovornosti i ovlašćenja DCPB-a. Pored toga, fizička imovina DCPB-a je preneta na KAP i jedan broj njenog osoblja je premešten da obavlja slične dužnosti unutar KAP-a.

Nadzorni odbor ima pet članova, tri međunarodna i dva domaća, imenovani u skladu sa važećim zakonima. On nadgleda rad KAUVI-a i daje smernice o politici i orijentaciji Agencije, ali ne učestvuje u donošenju odluka KVOI i KIZ. Direktor izvršnog sekretarijata predstavlja izvršni sekretarijat pred odborom. Izvršni sekretarijat pruža administrativne usluge odboru, uključujući organizovanje sastanaka, distribuciju dokumenata i praćenje aktivnosti u skladu sa uputstvima odbora.

Dva člana odbora imenuje Skupština na predlog predsednika Vlade, dok tri člana odbora imenuje SPEU, uključujući jednog lokalnog predstavnika iz nevećinske zajednice. Predsedavajućeg odbora bira odbor.

Gdin. Jarmo Feliks Helppikangas

Šef odeljenja za vladavinu prava i ljudska prava u Kancelariji SPEU na Kosovu

član nadzornog odbora

Gđa. Minca Benedejčič

ambasadorka Slovenije

Članica nadzornog odbora

Gđa. Danijela Barišić

ambasadorka Hrvatske

Članica nadzornog odbora
Zakonodavna skupština VIII prolećno zasedanje

Skupština Republike Kosovo, uz podršku članova 65 i 142 Ustava Republike Kosovo, člana 6, stav 2 i 3 Zakona br.05/L-010 o Kosovskoj agenciji za upoređivanje i verifikaciju imovine, izmenjen i dopunjen Zakonom br.08/L-52 o dopuni i izmeni Zakona br.05/L-010 o AKCP, kao i člana 3 stav 1.4, 61 i 110 Poslovnika Skupštine, u Na plenarnoj sednici održanoj 15. juna i 27. jula 2023. godine, na predlog premijera Kosova, nakon sprovođenja postupka tajnog glasanja, doneta je sledeća odluka:

Za imenovanje dva (2) člana Nadzornog odbora Kosovske agencije za upoređivanje i verifikaciju imovine.

Novi članovi Odbora su:

Gdin. Hamit Basholli

Predsedavajući nadzornog odbora

Gđa. Selvete Gagica

Članica nadzornog odbora

img

Direktorica izvršnog sekretarijata

Gđa. Aferdita Beka Arifaj

aferdita.beka@rks-gov.net

Gdin. Milaim Cekaj

Zamenik Izvršnog Direktora

milaim.cekaj@rks-gov.net